3. "W cieniu Babiej Góry" Irena Małysa

 

Agniis Czyta

 

 

 

Autorka – Irena Małysa

 

Tytuł – W cieniu Babiej Góry

 

Wydawnictwo Mova

 

Gatunek – Kryminał, sensacja, thriller

 

Data premiery – 27.01.2021

 

Liczba stron – 376

 

ISBN – 9788366718241

 

OPIS KSIĄŻKI OD WYDAWCY

 
 

Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić.

 

Kiedy wschodzi słońce, Baśka znajduje martwą Izę. Wybucha skandal, w który zamieszany jest Artur, dawna miłość policjantki i były chłopak Izy. Sprawę trzeba szybko zamknąć, bo nie tylko media huczą od plotek, ale również halny wywiewa z gór echo tajemnic, które miały tam pozostać na zawsze.

 

Co wspólnego ze śmiercią Izy ma katastrofa lotnicza z 1969 roku? Czy jej śmierć jest dopiero zwiastunem kolejnym okrutnych zdarzeń? A może to dusze tragicznie zmarłych, zaklęte w cieniu Babiej Góry, szukają zemsty?

 

 

 

PRZEDPREMIEROWA RECENZJA

 

Historia, która łączy w sobie dwa z pozoru nie powiązane wydarzenia. Irena Małysa postanowiła napisać historię w oparciu o prawdziwą katastrofę lotniczą, która miała miejsce na Babiej Górze w roku 1969, a której przyczyny do dzisiaj nie są wiadome.

 

50 lat po tragicznej katastrofie na Babiej Górze, w tajemniczych okolicznościach ginie Iza, najlepsza przyjaciółka Basi – policjantki, która z niejasnych powodów wraca w rodzinne strony z Krakowa. Iza ginie na swoim wieczorze panieńskim, który postanowiła spędzić z przyjaciółkami zdobywając Babią Górę. Następnego poranka Basia znajduje ją martwą, co rozpoczyna zaciekłą walkę policjantki o to, aby odkryć komu zależało na śmierci Izy. Na jaw zaczynają wychodzić sekrety nie tylko samej zmarłej, ale też sekrety wielu osób z jej otoczenia. Część z nich okazuje się prowadzić do katastrofy lotu An-24 SP-LTF, która miała miejsca na Babiej Górze w 1969 roku.

 

Autorka w genialny sposób oddała atmosferę góralskiego miasteczka. Dzięki użyciu tamtejszej gwary w dialogach bohaterów sama historia wydaje się być o wiele bardziej realna (nawet, jeśli przez to nie zawsze rozumiałam wszystko co postaci mówiły 😀 ). Z całą pewnością mogę stwierdzić, że Irena Małysa stworzyła naprawdę klimatyczną historię, która wciąga od pierwszej strony.

 

Opisy zdarzeń z czasów katastrofy, jak i czasów obecnych zostały w ciekawy sposób ze sobą połączone. Postaci, które autorka stworzyła uważam za bardzo realistyczne. Zaś dzięki temu, że książka napisana jest z perspektywy różnych osób czytelnik dostaje szerszy obraz całej sytuacji, a mimo to rozwiązanie zagadki “kto stoi za morderstwem Izy?” nadal jest niespodzianką.

 

Uważam, że autorka w świetny sposób pokazała to, jak niektóre ciężkie, a nawet traumatyczne wydarzenia wpływają na ludzi. Irena Małysa w bardzo ciekawy sposób przedstawiła ludzką mentalność w obliczu tragedii. Z jednej strony osoby będące najbliżej katastrofy lotniczej chciały pomóc potencjalnym ocalałym, ale z drugiej strony każdy nadal myślał o sobie przez wzgląd na to w jakich warunkach żyli, więc kiedy widzieli kosztowności, które zostały rozrzucone po Babiej Górze w wyniku uderzenia samolotu w Górę, to toczyli wewnętrzną walkę dobra ze złem, o to czy je zostawić, czy może jednak coś zabrać dla siebie. Aczkolwiek jeśli chcecie wiedzieć co wygrało – aniołek, czy diabełek, to sami musicie sięgnąć po tą historię. 😀

 

 

 Z czystym sercem mogę polecić książkę “W cieniu Babiej Góry” każdemu miłośnikowi kryminałów, w szczególności tych osadzonych w naszych polskich realiach.

 

Z niecierpliwością będę czekać na kolejne losy Barbary Zajdy.

 

 

Moja ocena 10/10

 
 

Więcej o książce ” W cieniu Babiej Góry” Ireny Małysa możecie przeczytać na stronie Wydawnictwa Kobiecego – KLIK.

 

Dodaj komentarz

Recenzje
Agniis<span class="bp-verified-badge"></span>

13. “Jak czerpać radość z pracy” Marie Kondo i Scott Sonenshein

Japońska guru porządkowania teraz postanawia uprzątnąć bałagan nie tylko w naszych domach, ale również w pracy i naszym podejściu do niej. Pokazuje, jak doprowadzić do porządku biura i gabinety, a także dane cyfrowe, sieci kontaktów, czas pracy, podejmowanie decyzji i organizowanie zebrań, niematerialne aspekty działalności zawodowej.

Praktyczne wskazówki Scotta Sonensheina – psychologa organizacji oraz wykładowcę biznesu, którego Marie Kondo zaprosiła do współpracy – pomagają natomiast zorganizować życie zawodowe, osiągać sukcesy w pracy oraz zyskiwać motywację i zapał do budowania życia, jakiego się pragnie i – oczywiście – czerpać z tego radość.

Czytaj więcej »
Recenzje
Agniis<span class="bp-verified-badge"></span>

22. “Solo” Anna Dan

Datka jest twarda jak stal i krucha jak szkło. Solo nosi czarny pas i rwie się do walki. Wydaje się, że mają wspólnego przeciwnika. Lecz czy nie stanowią przeciwników dla siebie nawzajem?

Datka do życia podchodzi z dystansem i sarkazmem i do wszystkiego potrzebuje danych, dużo danych. Jej dwaj przyjaciele, Freax i Gnom, to geniusze informatyczni i cała jej rodzina. Sens jej życiu nadają praca i mordercze treningi oraz przekonanie, że już nigdy nic jej nie zaskoczy. Kiedy na jej drodze staje czujny, nieufny i niebezpieczny Solo, dziewczyna wplątuje się w coś, czego nie potrafi zrozumieć. Solo nosi w sobie gniew i ani na chwilę nie zdejmuje maski zabijaki. Datka czuje, że pod tą maską kryje się coś innego, jednak najpierw musi dopaść własne demony, zanim one dopadną ją – albo zanim dopadnie ją miłość.

Nie dajcie się zwieść lekkiemu stylowi i dowcipnym dialogom. W książce płynie krew, pot i łzy. To historia, która wnika głęboko pod skórę, żeby mocno poruszyć od wewnątrz.

Czy można wygrać samotne starcie z całym światem, jeśli pozna się zasady walki? Jak rozbroić tykającą bombę, jeśli tą bombą jesteś TY?

Czytaj więcej »
Recenzje
Agniis<span class="bp-verified-badge"></span>

24. “Siostra gwiazd” Marah Woolf

Pierwszy tom cyklu Trzy czarownice.

Moce, żywioły, demony i krucha dziewczyna. Opowieść o sile miłości.

We Francji, w magicznym lesie, znajduje się przejście, przez które demony mogą przenikać do świata ludzi. Nad tym, żeby tak się nie stało, czuwa Loża i jej Wielki Mistrz, magowie od pokoleń, spadkobiercy króla Artura, który zawarł przed wiekami pakt z demonami, aby uratować ludzi.

Trzy siostry, czarownice, decyzją Wielkiego Mistrza zostają wysłane na Wyspy Brytyjskie do zaprzyjaźnionej Kongregacji, gdy najmłodsza z nich zostaje ukąszona przez sylfidę. Dziewczynę uratować mogą jedynie uzdrowiciele z wysp.
Gdy po dwóch latach Vianne w końcu odzyskuje zdrowie, siostry wracają do Francji w towarzystwie tajemniczego Asha. Mają dowiedzieć się, czy nowy Wielki Mistrz Loży, Ezra, wielka miłość Vianne, nie przeszedł na stronę demonów. Nie wiedzą, że Ash ma jeszcze dodatkowe zadanie…
Tak rozpoczyna się ta historia, opowieść o Vianne, która musi wydorośleć. W tle politycznych machinacji Asha i Ezry pojawia się miłość, tak skomplikowana jak świat, w którym się rodzi.
Tymczasem Kongregacja czarodziejów dobija z królem demonów własnego targu, w czym niebagatelną rolę pełni Vianne.
Kiedy król demonów chce zaprezentować swoją siłę, młoda czarownica demonstruje własną moc… Czy jej niesamowite umiejętności wystarczą, by powstrzymać króla demonów?

Oto potężne czary, w których odprawianiu pierwsze skrzypce grają dziewczyny i idea siostrzeństwa. Odnajdziecie tu to co najważniejsze w powieściach fantasy. Poszukiwanie siebie, walkę dobra ze złem, połączenie świata magicznego z rzeczywistym. Odkryjecie znakomicie nakreślone wątki z obszaru polityki i dyplomacji, które przedstawione zostały jak w najlepszym thrillerze. Wartka akcja, w której każdy odnajdzie swoje ulubione elementy to siła Siostry gwiazd. Są tu moce, żywioły, demony i krucha dziewczyna. Poznajcie opowieść o sile czarów i miłości.
Drugi tom Siostra Księżyca jesienią 2021.

Czytaj więcej »
Powrót do góry

New Report

Close