3. "W cieniu Babiej Góry" Irena Małysa

 

Agniis Czyta

 

 

 

Autorka – Irena Małysa

 

Tytuł – W cieniu Babiej Góry

 

Wydawnictwo Mova

 

Gatunek – Kryminał, sensacja, thriller

 

Data premiery – 27.01.2021

 

Liczba stron – 376

 

ISBN – 9788366718241

 

OPIS KSIĄŻKI OD WYDAWCY

 
 

Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić.

 

Kiedy wschodzi słońce, Baśka znajduje martwą Izę. Wybucha skandal, w który zamieszany jest Artur, dawna miłość policjantki i były chłopak Izy. Sprawę trzeba szybko zamknąć, bo nie tylko media huczą od plotek, ale również halny wywiewa z gór echo tajemnic, które miały tam pozostać na zawsze.

 

Co wspólnego ze śmiercią Izy ma katastrofa lotnicza z 1969 roku? Czy jej śmierć jest dopiero zwiastunem kolejnym okrutnych zdarzeń? A może to dusze tragicznie zmarłych, zaklęte w cieniu Babiej Góry, szukają zemsty?

 

 

 

PRZEDPREMIEROWA RECENZJA

 

Historia, która łączy w sobie dwa z pozoru nie powiązane wydarzenia. Irena Małysa postanowiła napisać historię w oparciu o prawdziwą katastrofę lotniczą, która miała miejsce na Babiej Górze w roku 1969, a której przyczyny do dzisiaj nie są wiadome.

 

50 lat po tragicznej katastrofie na Babiej Górze, w tajemniczych okolicznościach ginie Iza, najlepsza przyjaciółka Basi – policjantki, która z niejasnych powodów wraca w rodzinne strony z Krakowa. Iza ginie na swoim wieczorze panieńskim, który postanowiła spędzić z przyjaciółkami zdobywając Babią Górę. Następnego poranka Basia znajduje ją martwą, co rozpoczyna zaciekłą walkę policjantki o to, aby odkryć komu zależało na śmierci Izy. Na jaw zaczynają wychodzić sekrety nie tylko samej zmarłej, ale też sekrety wielu osób z jej otoczenia. Część z nich okazuje się prowadzić do katastrofy lotu An-24 SP-LTF, która miała miejsca na Babiej Górze w 1969 roku.

 

Autorka w genialny sposób oddała atmosferę góralskiego miasteczka. Dzięki użyciu tamtejszej gwary w dialogach bohaterów sama historia wydaje się być o wiele bardziej realna (nawet, jeśli przez to nie zawsze rozumiałam wszystko co postaci mówiły 😀 ). Z całą pewnością mogę stwierdzić, że Irena Małysa stworzyła naprawdę klimatyczną historię, która wciąga od pierwszej strony.

 

Opisy zdarzeń z czasów katastrofy, jak i czasów obecnych zostały w ciekawy sposób ze sobą połączone. Postaci, które autorka stworzyła uważam za bardzo realistyczne. Zaś dzięki temu, że książka napisana jest z perspektywy różnych osób czytelnik dostaje szerszy obraz całej sytuacji, a mimo to rozwiązanie zagadki “kto stoi za morderstwem Izy?” nadal jest niespodzianką.

 

Uważam, że autorka w świetny sposób pokazała to, jak niektóre ciężkie, a nawet traumatyczne wydarzenia wpływają na ludzi. Irena Małysa w bardzo ciekawy sposób przedstawiła ludzką mentalność w obliczu tragedii. Z jednej strony osoby będące najbliżej katastrofy lotniczej chciały pomóc potencjalnym ocalałym, ale z drugiej strony każdy nadal myślał o sobie przez wzgląd na to w jakich warunkach żyli, więc kiedy widzieli kosztowności, które zostały rozrzucone po Babiej Górze w wyniku uderzenia samolotu w Górę, to toczyli wewnętrzną walkę dobra ze złem, o to czy je zostawić, czy może jednak coś zabrać dla siebie. Aczkolwiek jeśli chcecie wiedzieć co wygrało – aniołek, czy diabełek, to sami musicie sięgnąć po tą historię. 😀

 

 

 Z czystym sercem mogę polecić książkę “W cieniu Babiej Góry” każdemu miłośnikowi kryminałów, w szczególności tych osadzonych w naszych polskich realiach.

 

Z niecierpliwością będę czekać na kolejne losy Barbary Zajdy.

 

 

Moja ocena 10/10

 
 

Więcej o książce ” W cieniu Babiej Góry” Ireny Małysa możecie przeczytać na stronie Wydawnictwa Kobiecego – KLIK.

 

Dodaj komentarz

Recenzje
Agniis<span class="bp-verified-badge"></span>

4. “W cieniu Babiej Góry” Irena Małysa

Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić.

Czytaj więcej »
Recenzje
Agniis<span class="bp-verified-badge"></span>

8. “Pakistańskie wesele” Maja Klemp

Wbrew tytułowi i przypuszczeniom niektórych, nie jest to banalna opowieść miłosna. Nie ma w niej żadnego różu, a także to nie Maja jest panną młodą. “Pakistańskie wesele” to najprawdziwsza historia o ludziach z krwi i kości. Spojrzenie na inną kulturę przez polską globtroterkę. Choć zdaje się, że będzie to historia o blichtrcie i zabawach pakistańskich elit, jest to najlepszy punkt wyjścia do rozmów o stosunkach międzyludzkich, rodzinnych, związkach, partnerstwie, nierównościach społecznych, przyzwyczajeniach, a nawet pracy osób z niepełnosprawnościami czy społecznej tolerancji różnych zjawisk. Mimo wszystko Maja prowadzi swoją opowieść z przymrużeniem oka, okraszając ją dobrym humorem.

Czytaj więcej »
Recenzje
Agniis<span class="bp-verified-badge"></span>

14.”Więzień namiętności” Monika Magoska-Suchar

Przebywający w więzieniu były agent służb specjalnych, Thomas Anderson otrzymuje od swojego dawnego szefa propozycję nie do odrzucenia – ułaskawienie w zamian za szpiegowanie milionera, zakulisowo rządzącego polską polityką. By wykonać misję, Thomas wciela się w rolę ochroniarza córki bogacza.
Młoda, ponętna i bardzo niezależna dziewczyna szybko zawraca mu w głowie. U boku ukochanej mężczyzna odkrywa brudne interesy jej ojca, a przy okazji znajduje odpowiedzi na dręczące go od lat pytania dotyczące własnej przeszłości. Tylko czy płomienne uczucie przetrwa, gdy zaczęło się od kłamstwa?

Czytaj więcej »
Powrót do góry

New Report

Close