Recenzja - "Truly" Ava Reed

Autorka – Ava Reed
  
Tytuł – Truly
 
Seria – In Love (tom 1)
 
Wydawnictwo Jaguar
 
Gatunek – literatura obyczajowa, romans
 
Data premiery – 13.01.2021
 
Liczba stron – 360
 
ISBN – 9788376869414

Opis od wydawcy

Trzy powieści opowiadają trzy wspaniałe historie miłosne.
 
Pierwsza z nich to historia Andie Evans i Lane Coopera, która dotyczy poszukiwania tożsamości i walki z poczuciem winy.
 
Andie nie ma za wiele pieniędzy, za to wielkie plany na przyszłość. Przyjeżdża do Seattle, na studia, które rozpoczęła już Jude, jej przyjaciółka. Dziewczyny marzą o założeniu w przyszłości własnej firmy, ale na razie trzeba postudiować i jakoś zarobić na życie. Już pierwszego wieczoru Andy idzie z przyjaciółką do modnego wśród studentów klubu Mason’s, gdzie podobno szukają kogoś do pracy. Wspomina o tym sympatycznemu barmanowi, który informuje o sprawie swojego szefa.
 
June, atrakcyjna, pewna siebie, nie znosi natrętnych facetów. Gdy jeden z nich nie daje za wygraną i próbuje rozpocząć rozmowę, postępuje jak bohaterka najbardziej kiczowatych komedii romantycznych, czyli wylewa mu drinka na koszulę. Celowo.
 
Sprawa się nieco komplikuje, gdy okazuje się, że rzekomy natręt to właściciel klubu, który podszedł do dziewczyn, chcąc zaproponować jednej z nich pracę. Koniec końców Andie zostaje barmanką.
 
Andie i Cooper, drugi barman, pracują razem i szybko zaczyna się między nimi klasyczna gra w przyciąganie i odpychanie. Ale Andie dostrzega w pewnym momencie, że świat Coopera jest silnie potrzaskany… Dlaczego?

Recenzja

„Truly” Avy Reed jest pierwszym tomem trylogii „In Love”, który w Polsce wydawana jest przez Wydawnictwo Jaguar (wszystkie linki do książki, social mediów autorki i wydawnictwa znajdziecie pod recenzją). Głównymi bohaterami tej części są Andie i Cooper.
 
Andie po dość ciężkich przeżyciach rodzinnych w końcu dociera do Seattle, gdzie razem z przyjaciółką June postanowiły zacząć studia, aby następnie wspólnie założyć firmę organizującą wszelkiego rodzaju przyjęcia.
 
Cooper pracuje w barze swojego kolegi z dzieciństwa Masona, w którym to poznaje Andie. Dziewczyna przyszła do niego z June, aby uczcić pierwszy dzień w nowym mieście. Nie spodziewała się jednak, że pomimo dość nietypowego początku znajomości, Mason zatrudni ją w swoim barze.
 
W pierwszej chwili Cooper sprawia wrażenie chłodnego, momentami odrobinę wrednego faceta, który nie jest zadowolony z tego, że Andie została jego nową koleżanką z pracy. Jednak w miarę czytania książki dowiadujemy się, że za jego zachowaniem kryje się bardzo ciężka historia z przeszłości dotycząca jego siostry Zoey.
 
Jako, że nie chcę spoilerować Wam tego, co wydarzyło się Zoey, dlatego o tych zdarzeniach napiszę poniżej. Jeśli spoilery Ci nie straszne, to rozwiń akapit „Historia Zoey”. Jednak jeśli nie chcesz żadnych spoilerów, to pomiń tą część.
 
Historia Zoey
To co spotkało siostrę Coopera jest bardzo ciężkim tematem. Używanie wątków takiego kalibru w książkach zawsze musi być bardzo przemyślane. To, że do wykorzystania na tle seksualnym Zoey wyglądało tak, a nie inaczej wyjaśnia czemu Cooper bywa chłodny, albo zdystansowany. Jednocześnie żałuję, że autorka nie dała czytelnikowi możliwości poznania Zoey, ponieważ uważam, że jej historia, to jak sobie poradziła po gwałcie mogłoby wnieść coś niesamowitego do książki. Dlatego mam głęboką nadzieję, że któraś z następnych dwóch części serii „In Love” będzie dotyczyła Zoey, aby pokazać, że życie po gwałcie jest możliwe i w jaki sposób po tak traumatycznych zdarzeniach dochodzą do siebie.
 
Nieważne, jak bardzo chce się być silnym i odważnym, czasami trzeba ulec i czasami, nawet jeśli to irracjonalne, dopada cię strach i niepokój. Fakt, że wtedy pozwalasz sobie pomóc, to nie słabość, podobnie jak nie jest słabością szukanie pomocy.
 
W „Truly” podobało mi się to, że bohaterowie stopniowo dochodzili do tego, co czują do siebie nawzajem. Nie sądzę, aby natychmiastowa miłość była czymś realnym w ich przypadku, w szczególności biorąc pod uwagę ich dotychczasowe przeżycia. Pomimo tego, że książka nie była przeładowana wspólnymi scenami Andie i Coopera, to to ile czasu wspólnie spędzali w i poza pracą sprawił, że nawet przez chwilę nie miałam wątpliwości, że ich wzajemne uczucia, to coś więcej niż zwykłe pociąganie.
 
Jedyne skojarzenie jakie miałam czytając „Truly” do innej książki, było „50 twarzy Greya”. Jednakże nie z tych powodów, o których myślisz! Po prostu kiedy Andie kilka, albo i kilkanaście razy wspominała o swoim wewnętrznym detektywie Monku, to cały czas myślałam o Anie i jej wewnętrznej bogini 😂
 
Andie, chcesz tu zostać dlatego, że tak jest łatwiej, czy dlatego, że tak jest lepiej? To wielka różnica. Pierwszego wybory kiedyś pożałujesz, drugi pozwoli ci rozwinąć skrzydła.
 
Czytając powieść Avy Reed brakowało mi mocniejszego zagłębienia się w przeszłość bohaterów, może trochę więcej scen i dialogów z rodziną głównych bohaterów. W kontekście Coopera bardzo by to pomogło, ponieważ bez nich jego historia, przeszłość, wydaje się bardziej wymuszona, co piszę z bólem serca, jeśli mam być szczera. Uważam, że pomysł na książkę był dobry, ale brakuje mi w niej czegoś, co by dopełniło całą historię.
 
Mimo to „Truly” oceniam na 7/10, ponieważ czytało mi się ją przyjemnie (w jeden wieczór ją pochłonęłam, co zapewne część z Was wie z mojego Instagrama :D). Nie było momentów, gdzie chciałam rzucić książką, albo czytnikiem w ścianę ze złości na bohaterów, czy też najzwyczajniej w świecie przestać ją czytać. Bohaterów polubiłam i nie mogę się doczekać kolejnych części, w których mam nadzieję, że poznamy historię Zoey, June i Masona, a może i Dylana. Kto wie? 😀
Moja ocena 7/10
7/10

„Truly” możesz kupić na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
WhatsApp
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Powrót na górę
0
Would love your thoughts, please comment.x