20. "Psoriasis vulgarna" Arkadiusz Kasprzak

Autor – Arkadiusz Kasprzak 
  
Tytuł – Psorisis vulgarna
 
Wydawnictwo Ridero
 
Gatunek – Literatura obyczajowa, romans
 
Data premiery – 01.10.2020
 
Liczba stron – 288
 
ISBN – 9788381892681

OPIS KSIĄŻKI OD WYDAWNICTWA

Łukasz Wilk to młody chłopak z warszawskiej Pragi, chorujący od dziecka na łuszczycę. Kompleksy i poczucie niższości, spowodowane przewlekłą chorobą, sprawiają, że nie potrafi ułożyć sobie życia. Ciągłe pobyty na oddziale dermatologicznym sprawiają, że traktuje to miejsce jak drugi dom.


Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia poznaje nieco tajemniczą Lucy. Los wówczas daję mu szansę, by powstrzymać chorobę, realizować pasję i całkowicie odmienić swoje życie.

 

Czy będzie w stanie ją wykorzystać?

RECENZJA

“Psoriasis vulgarna” jest książką nietypową. Powodem tego jest sam bohater, który w przeciwieństwie do tych wszystkich napakowanych, mega wysportowanych, bogatych mężczyzn przedstawianych w typowych romansach choruje na łuszczycę. Choroba, która występowała u niego od najmłodszych lat sprawiła, że jego samoocena nie należała do najwyższych, zaś przez regularne pobyty w szpitalu ciężko mu było utrzymać jedną pracę dłużej niż kilka miesięcy.

Wszystko zmienia się kiedy w internecie poznaje Lucy. Dziewczyna wraz z upływem czasu stara się pomóc Łukaszowi zrozumieć, że może żyć inaczej, że nie musi aż tak często bywać w szpitalu, jeśli tylko przynajmniej spróbuje zmienić swój styl życia na zdrowszy. Łucja, bo tak naprawdę na imię ma Lucy, jest świetnie wykreowaną postacią kobiecą. jest silna, odnosi sukcesy w życiu zawodowym, pochodzi z zamożnej rodziny, a mimo to nie jest wyniosła, materialistyczna. Jest kobietą, z którą można się utożsamiać, zaś jej wsparcie i zaangażowanie w walkę z chorobą Łukasza jest godne podziwu.

– Słyszałeś o trzech ogniwach udanego związku?

– Miłość, wierność i namiętność? – odpowiedziałem lekko zbity z tropu

– (…) Powiem ci, że seks, owszem, jest ważny, ale często nie ma w ogóle związku z partnerstwem czy miłością…

(…)

– Pierwsze ogniwo to autentyczność. Przede wszystkim trzeba być szczerym w związku. Wyrażać to, co się myśli i czuje, w sposób zgodny z rzeczywistością, oraz postępować zgodnie z tym, co się wyraża. Wyobrażasz sobie, żeby budować coś na kłamstwie? Jeśli jest szczerość, to jest zaufanie. Kolejnym ogniwem jest komunikacja. Bez niej nie będziemy potrafili w pewnym momencie porozmawiać z drugą połówką o najbłahszym problemie. Nie chodzi tu tylko o słowa… Ponoć ze skierowanego do nas komunikatu zapamiętujemy jedynie dwadzieścia procent słów, a na całą resztę składa się język ciała i sposób mówienia. Ostatnim ogniwem spajającym udany związek jest zaangażowanie. To nic innego jak nasze decyzje, myśli, uczucia,, działania, ukierunkowane na przekształcenie miłosnej relacji w trwały związek, oraz utrzymywanie go pomimo różnych przeszkód i przeciwności.

Sam Łukasz, jako postać przynajmniej częściowo wzorowana na samym autorze jest również postacią bardzo realistyczną w odbiorze. Jego rozterki zarówno pod kątem choroby, tego jak ludzie go odbierają przez pryzmat łuszczycy, czy nawet problemów rodzinnych były bardzo dobrze opisane. Uświadomił mi na jak wiele spraw czasami zdrowi ludzie nie do końca zwracają uwagę, ilu rzeczy w swoim życiu nie doceniają, póki nie okazuje się, że już za późno.

Postacie poboczne uważam za ciekawie wykreowane, chociaż sam Marcel – przyjaciel Łukasza, bardzo mnie drażnił, w dużej mierze przez wzgląd na jego przedmiotowe traktowanie kobiet, a wpływ, czasami negatywny jaki miał na Łukasza też nie przypadł mi do gustu.

Wątek rodziny Łukasza, tego jaka dynamika panowała między czworgiem rodzeństwa był bardzo ciekawy. Jak pewnie większości czytelników, najbardziej z całej rodziny polubiłam Sylwię mimo, że miałam nadzieję, że jej historia potoczy się trochę inaczej.

Książki takie jak “Psoriasis vulgarna” są idealnym sposobem na to, żeby zwiększać świadomość ludzi w sprawach chorób, o których zazwyczaj praktycznie nic nie wiemy dopóki sami na nie nie zachorujemy. Autor pisząc książkę jako romans, czy też literaturę obyczajową sprawił, że same informacje o łuszczycy są łatwiej przyswajalne. Mało kto zdecydowałby się na poradnik, czy też podręcznik o łuszczycy, zaś historia, w której bohater zmaga się z tą właśnie chorobą pomaga lepiej zrozumieć na czym polega łuszczyca.

Nie możesz zarazić się łuszczycą, więc spróbuj tolerancją.

Moja ocena książki “Psoriasis vulgarna”- 9/10
9/10

Przydatne linki:

Profil autora Arkadiusza Kasprzaka – Instagram.

Profil autora Arkadiusza Kasprzaka – Facebook.

Link do książki – Lubimy Czytać.

Link do książki – strona wydawnictwa.

Strona Wydawnictwa Ridero – KLIK.

Udostępnij wpis na:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Print

Dodaj komentarz

4. “W cieniu Babiej Góry” Irena Małysa

Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić.

Czytaj więcej »

3. “# Portal randkowy” Marcin Michał Wysocki

Ludzie poszukują w internecie szczęścia. Jednym chodzi o pieniądze i władzę, innym o sławę, a jeszcze innym o rozrywkę czy seks. Miliony pragną jednak odnaleźć tam miłość – niestety z różnym skutkiem. Świat wirtualny, oferujący wprost niewiarygodne możliwości poznawania nowych osób, może być szansą, ale i niebezpieczną pułapką. Ten intrygujący temat podejmuje Marcin Michał Wysocki, znany z doskonale przyjętej powieści obyczajowej Baku, Moskwa, Warszawa.

Czytaj więcej »

11. “Free Birds” Emilia Szelest

Skromna pisarka, zblazowany gwiazdor, hipnotyzujące Los Angeles i namiętność, która wywróci wszystko do góry nogami.
Życie Karoliny Nawrockiej nabiera rumieńców. Prawa do ekranizacji jednej z jej powieści zostały właśnie sprzedane, a ona leci aż do Los Angeles, by wziąć udział w pracach nad filmem. Na miejscu poznaje lidera zespołu The Free Birds, Alexa Morgana, który ma skomponować piosenkę przewodnią do filmu. Między młodą mężatką a sfrustrowaną gwiazdą rocka iskrzy od samego początku. Co wydarzy się, gdy tych dwoje, na skutek pewnej intrygi, spędzi tydzień w jednym pokoju hotelowym? Czy siedem wspólnych dni będzie początkiem wielkiego dramatu czy love story?

Czytaj więcej »
Powrót do góry

New Report

Close